25.05.2023 - 28.05.2023

Fenix Festival

Czech Republic
Pohořelice
Rájenka

The bohemian tribes, Synaptic Dreams and WizArts wil join forces to create a psychedelic festival of music, art and fire.Festival details

(Info from the organizer)

Psychedelic music, art & fire & tribal
■ Fenix psychedelic stage
■ Chillout chapiteau
■ Tribal Stage
■ Groove stage
■ Fire ceremony & fireshow
■ Kids area
■ UV deco, light design, land art
■ Acro/yoga/meditation/juggling/art workshops
■ Seminars and lectures
■ Psycare
■ Teahouse
■ Cinema
■ Artgallery
■ Shopping area
■ Sleepout
■ Free camping
■ Vegefood
► GPS 49.16572198541716, 17.566821170058102
► Rájenka, Pohořelice
► KLIMENT, STEFAN TORTO, GABRIEL LE MAR, SAAFI BROTHERS, WATT THE FOX, HEFTY, DISTORTED GOBLIN, OLIVETREEDANCE, YEDHAKI:NAUTIKA, FISHIMSELF, ONCE UPON A TIME, CJ ART AND MANY MORE
===CALL FOR ARTISTS AND VOLUNTEERS ===
✶✶✶✶ PŘEDPRODEJ // PRESALE
SCROLL DOWN✶✶✶✶
► BACKSTORY - The beginning *čeština je dále v textu*
Midnight, from the glowing embers hatches a creature born of fire. The Fenix. Strange sounds divide the night. You can help the beast spread its wings and take to the stars. The bohemian tribes will again join forces to create safe and creative stimuli space for the psychonauts. With the help of the extended psytrance family we work together to build a psychedelic music, art & fire & tribal culture festival “FENIX”. We are alternative for established festivals in Czech Republic and aspiring to be, indeed, spanning the worlds of juggling, yoga, psytrance, chillout, live concerts, visual / performative art & tribal culture. COME RIDE THE FENIX WITH US! Come to beautiful Czech Republic and help the Fenix to rise from the ashes and to fly to the stars.
Backstory - Kerray www.kerray.cz & Martin Vaňo & Kashmir
Artwork - 000333 © www.mimo.cz
► FOR MORE ENGLISH SCROLL
Lidé nestojí v kruhu jen tak. Přišli s nějakým záměrem. Ceremonie, která patří k tomu nejsilnějšímu, co jsme kdo z nás měli možnost v životě zažít. Probouzí v lidských srdcích cosi archetypálního. Velký oheň, okolo něj dav lidí, uspořádaný přirozeně do kruhu, hledí v němém úžasu tváří v tvář setkání s tímto živlem. Slyšet je jen praskání dřeva a zvuky didgeridoo minimálně patnácti hráčů na tento pradávný nástroj. Všechna podia festivalu mlčí a nechávají okamžiku nabýt na intenzitě.
Vítej doma, poutníče! Zase jsme jeden kmen, v jedno propojeni, sic nakrátko, tímto mystickým zážitkem, který nás všechny přesahuje.
► BACKSTORY pokračuje
Nastal čas!
Zima je pryč a spolu s ní odchází vše staré. Její sevření však přetrvává. Proto přichází Fenix - duch ohně, očisty a znovuzrození. Každý rok na jaře se manifestuje v našem světě a my máme možnost být svědky jeho znovuzrození a očistit naše duše v žáru ohně, který spálí starého a unaveného Fenixe. Ohně, z jehož popela povstane opět mladý. Ohnivý pták, který vyletí směrem k životu blížícího se léta.
Síla Fenixe dosahuje vrcholu, jeho cyklus se uzavírá a ta energie je cítit všude vůkol. Perutě majestátních křídel se lesknou v každém plameni, jeho žhnoucí pohled je cítit v paprscích slunce, vítr zní jeho zpěvem a on žhnoucím chvostem protíná oblohu jako blesk. Všichni cítíme, jak přírodou prostupuje jeho žár a probouzí jí opět k životu. Fenix prozařuje celý svět svou existencí a stává se vším.
Jsme jeden kmen a budeme svědky znovuzrození. Jsme kmen, který se obřadně rozloučí s Fenixem starým a tancem přivítá a vzdá hold Fenixu mladému. Fenix má pro svědky svého přerodu dar. Dar očisty a zapomnění. Vezmi s sebou to, co tíží Tvou duši, to, co ve svém životě už nechceš a potřebuješ se toho zbavit, a předej to plamenům. Ať bájná bytost odnese tvé břímě ohnivou branou zapomnění! Nechej se pak povznést tancem a užívej si ničím nespoutané volnosti a svobody a přijímej vše, co to s sebou přináší!
V těchto posvátných dnech se již můžeme ladit na jeho vibraci.
Odvážíš se následovat Fenixův zpěv?
Necháš se odvést až na okraj propasti svých iluzí?
Můžeš to být právě Ty, kdo doprovodí Fenixe na cestě, na jejímž konci se nalézá očista ohněm, znovuzrození a nový začátek - jak jeho, tak Tvůj.

► We are one tribe
FENIX festival is and in the future stays alternative and psychedelic. Focused on psychedelia as a (multi)genre. Open air festival in picturesque landscape of Bohemian forests. Artists come from many corners of the planet and universe. This gathering is not only about music. It is as equally about original psychedelic art in general and expressing oneself truly in harmony together with many. Ranges from psychedelic artworks, installations, 3 music stages - chillout, psytrance and tribal, to yoga workshops, live drumming, dancing, camping in the nature and highlight of the festival - ceremonial of burning the huge Fenix crafted from the wood. As one tribe we stand around the fire with the sounds of dozens didgeridoos and experience cleansing by the life-giving fire. Festival without fences, without sponsor banners and with creative spirit of many. It is not about form but about the content and it is definetely about quality setting and wellbeing of all of us. Spread the word and see you in 2023!
✶✶✶✶ PŘEDPRODEJ // PRESALE
FOR ENGLISH SCROLL DOWN✶✶✶✶
CZ:
► EARLY BIRDS 1250 CZK (50€) max 100 lístků // 1700 CZK (70€) s tričkem
► Platby můžete zasílat na účet: 2201758837 / 2010 / IBAN: CZ55 2010 0000 0022 0175 8837
Do poznámky Prosím! připište svoje jméno a email, na který vám do týdne potvrdíme příjem.
ENG:
► EARLY BIRDS 1250 CZK (50€) max 100 tickets // 1700 CZK (70€) with a T-shirt
► Send the money to bank account: 2201758837 / 2010 / IBAN: CZ55 2010 0000 0022 0175 8837 and Please! write in the note your name and email address to which we will send the confirmation.

Celebrate Fenix Festival 2023

The bohemian tribes, Synaptic Dreams and WizArts wil join forces to create a psychedelic festival of music, art and fire. With the help of the extended family members Otrozona and Mimo-TV they will work to build a psychedelic music, art & fire festival “FENIX” to be alternative to the established festivals in Czech Republic and aspiring to become a kind of “Bohemian Burning Man” spanning the worlds of juggling, yoga and art.
COME RIDE THE FENIX WITH US! – A CALL FOR ARTISTS – workshops, landart, string art, juggling, fireshows, DJs and live Projects, shops, vege food, tearoom, psycare. Come to beautiful Czech Republic and help the fenix to rise from the ashes and to fly to the stars.


Fenix

The Festival on the map

Fenix Festival on Facebook

Click here to visit the Facebook Page

Pin It on Pinterest

Share This